Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Biwak w Toruniu  09-11.11.2018 r.

Ola Chudko, zastęp Lis, 2018-12-12

W dniach 09 - 11 listopada Samodzielne Zastępy BluSZcz Północ oraz 2 Drużyna Chojnicka należące do Centrum Rozwoju Verum pojechały na trzydniowy biwak w Toruniu. Oprócz nas były tam jeszcze dwie drużyny: 1 Szczecińska oraz 3 Łódzka.

Biwak był pod tytułem - “Śladami II Wojny Światowej”, dlatego też zwiedziliśmy m.in.  “Muzeum Pomorskie Armii Krajowej”, gdzie dowiedzieliśmy się wiele o działalności Elżbiety Zawackiej z interesujących opowieści oraz ciekawego filmu poświęconego jej życiu.

Oprócz tego wzięliśmy udział w wielkiej grze pt.: “Szlakiem II Wojny Światowej w Toruniu”, w której rywalizowały ze sobą drużyny składające się z dwóch lub trzech zastępów. Gra była przygotowana przez Kraal oraz Ognisko Młodych Przewodniczek. Mieliśmy do rozwiązania wiele ciekawych zadań i rozwiązywanie ich było bardzo dobrze spędzonym czasem. 

Również w tych samych grupach przygotowywaliśmy wystawę na wybrany temat II wojny światowej oraz już osobno w zastępach scenkę.

Wszystkie zastępy spisały się na medal!

W Święto odzyskania Niepodległości przez Polskę braliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej oraz odśpiewaliśmy Hymn Polski na rynku Nowomiejskim. Również odwiedziliśmy Cmentarz Komunalny im. Ofiar II Wojny Światowej.

Oprócz tego codziennie braliśmy udział we Mszy Świętej. Na końcu biwaku był Apel, na którym została mianowana nowa zastępowa, harcerki składały przysięgi wierności oraz przyrzeczenia i przyznano im parę sprawności. Najlepsze zastępy otrzymały wstążeczki: za wygraną w Wielkiej Grze - zastęp Jeleń z Piły z kolei zastępy Lis ze Słupska razem z Foką, która jest w Kołobrzegu, zdobyły wstążeczki za Ducha Harcerskiego i Ekspresję.

Dla wszystkich drużyn był to wspaniały czas! Wyjazd był bardzo udany i mam nadzieję, że kolejny będzie równie taki dobry.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.